با فرم سریع کد USSD کمی خلاقانه تر از دیگران عمل کن

با فرم سریع کد USSD کمی خلاقانه تر از دیگران عمل کن

فهرست مطالب

برای مطالعه مطالب هر سر فصل، کافیست از لیست زیر، بر روی تیتر مورد نظر کلیک نمایید.

فیلم آموزشی فرم سریع

ویدئوی آموزشی ایجاد فرم سریع

ویدئوی آموزشی مدیریت فرمهای سریع پر شده

مقدمه

خیلی از کسب و کارها برای موارد گوناگون مانند ثبت نام مشتریان در باشگاه مشتریان، ثبت گارانتی محصول خریداری شده، ثبت نام دانش آموزان در کلاس‌های فوق برنامه، ثبت نام پیش خرید محصولات و خیلی موارد دیگر نیاز به دریافت اطلاعات خاصی دارند.
اما اینکه این دریافت اطلاعات از چه طریقی انجام گردد، بسیار حائز اهمیت است.
برخی از کسب و کارها وب سایتی برای کسب و کار خود دارند و اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق فرم های پیاده سازی شده در سایت دریافت می‌کنند.
برخی از کسب و کارها مانند فروشگاه ها و یا مغازه ها، اطلاعات مشتریان را از طریق فرم های کاغذی دریافت می‌کنند که این روش معایب خودش را به همراه دارد. ممکن است فرم ها قبل از اینکه وارد سیستم خاصی شود از بین برود و یا گم شود.
از این رو آی نوتی راه چاره‌ای پیش روی تمامی کسب و کارها قرار داده است تا بتوانند از طریق کد USSD اطلاعات کاربران را به راحتی دریافت کنند و این اطلاعات برای همیشه در سیستمی ذخیره شود تا در زمان نیاز به آنها مراجعه نمایند و بانک اطلاعات کاملی از مخاطبین آن کسب و کار جمع آوری شود.
استفاده از این روش، تنها برای دارندگان کدهای USSD مقدور بوده لذا پیش نیاز راه اندازی این سرویس، خرید یک کد USSD از سامانه‌ی آی نوتی می‌باشد
با پیاده سازی این منو بر روی کد USSD یک پیامک حاوی لینک برای مخاطبی که منوی فرم سریع USSD را شماره گیری کرده است، ارسال خواهد شد.
در نتیجه مخاطب می‌تواند با کلیک بر روی لینک دریافتی و تکمیل فرم، اطلاعات خودش را برای شما ارسال نماید.
در ادامه نحوه‌ی راه اندازی و پیاده سازی "فرم سریع" را بر روی کدهای USSD به طور کامل توضیح خواهیم داد.

نحوه‌ی ایجاد منوی "فرم سریع" بر روی کدهای USSD

برای ایجاد این منو پس از ورود به سامانه‌ی آی نوتی از منوی سمت راست، بر روی منوی "خدمات" کلیک کرده و زیر منوی "خدمات USSD" را انتخاب نمایید.
سپس از میان گزینه‌های نمایش داده شده بر روی گزینه‌ی "مدیریت کد USSD" کلیک نمایید.
در صفحه‌ی مدیریت کدهای USSD، تمامی کدهای فعال USSD شما نمایش داده خواهد شد.
در مرحله‌ی بعدی بر روی دکمه‌ی "ویرایش" کدی که می‌خواهید بر روی آن منوی "فرم سریع" را ایجاد نمایید، کلیک کنید.
در مرحله بعدی می بایست بر روی دکمه‌ی "افزودن" مقابل کد USSD و یا دکمه‌ی "افزودن" زیر منوی مورد نظر، کلیک نمایید.
سپس پنجره‌ای برای ساخت منوی جدید به شما نمایش داده خواهد شد که می‌بایست از لیست بازشونده‌ی "نوع منو" ، گزینه‌ی "فرم سریع" رو انتخاب کنید.
با انتخاب این نوع از منو، فیلدهایی به شما نمایش داده می‌شود که می بایست با انجام تنظیمات بر روی آنها، اقدام به ساخت فرمی که میخواهید مخاطبین آن را تکمیل کنند، نمایید.
در بخشی از این فرم، می‌بایست تنظیمات نمایش فرم بر روی کد USSD را تعیین نمایید.
برای مثال وضعیت نمایش منو، نحوه‌ی مرتب سازی منو و عنوانی که قرار است در منوهای USSD برای تکمیل فرم، نمایش داده شود، را تکمیل نمایید.
نکته: توجه نمایید هر اطلاعاتی که در این فیلدها وارد کنید فقط در منوی USSD به مخاطب نمایش داده خواهد شد و ارتباطی به اطلاعات نمایش داده شده بر روی فرمی که ایجاد می‌کنید نخواهد داشت.
در ادامه می‌بایست فرمی که میخواهید به جهت دریافت اطلاعات، به مخاطب نمایش دهید را طراحی نمایید.
طراحی این فرم بسیار ساده بوده و به راحتی قابل پیاده سازی است.
اولین قدم برای طراحی فرم، تکمیل فیلد های "عنوان فرم" و "توضیحات بالای فرم" است. هر متنی که در این دو فیلد وارد نمایید، دقیقا بالای فرمی که به مخاطب نمایش داده می‌شود، قرار خواهد گرفت.

اگر میخواهید مخاطبین شما به همراه تکمیل فرم، مبلغی را پرداخت نمایند، می‌بایست مبلغ مورد نظر را در کارد مبلغ به ریال وارد کنید. برای مثال مبلغ محصولتان را وارد کنید.
یکی از مهمترین مزایای استفاده از فیلد مبلغ این است که کاربر دیگر نیازی ندارد برای تکمیل فرم و پرداخت مبلغ، دو بار به صورت جداگانه، کد USSD شما را شماره گیری کند.
استفاده از این فرم به همراه فیلد مبلغ برای فروشگاه‌های اینستاگرامی میتواند بسیار پر کاربرد باشد.
زیرا مشتری میتواند به همراه ارسال اطلاعاتی از جمله نام، نام خانوادگی و آدرس کامل، مبلغ کالا را پرداخت کند.

در صورتی که فیلد را پر کنید و عددی را در این فبلد وارد نمایید، زمانی که  کاربر فرم را تکمیل میکند، به جای دکمه‌ی ذخیره‌ی اطلاعات، دکمه‌ی ذخیره‌ی اطلاعات و ارسال لینک پرداخت را مشاهده خواهد کرد.

در صورتی که بر روی دکمه کلیک نماید، جزئیات فاکتور را مشاهده کرده و در صورت تایید به درگاه بانکی ارجاع داده می‌شود.

در مرحله‌ی بعدی می‌بایست فیلدهایی که می‌خواهید در فرم شما نمایش داده شود و مشتری آنها را تکمیل کند را انتخاب نمایید.
در این بخش 2 دسته فیلد قابل تنظیم می‌باشد.
فیلد با عناوین پیشفرضی که در فرم وجود دارد و فقط شما می‌بایست انتخاب کنید که کدامیک از آنها به مخاطب نمایش داده شود و یا تکمیل کدام یک از آنها اجباری باشد.
در تصویر زیر نحوه‌ی تکمیل آن را مشاهده خواهید کرد.
در صورتی که می‌خواهید مخاطب فایلی را مانند تصویر مدرک تحصیلی، تصویر کارنامه سال قبل، تصویر کارت ملی و شناسنامه و ... را برای شما ارسال نماید می‌توانید تکمیل فیلد "فایل" را اجباری نمایید.
نکته: مخاطبین می‌توانند برای تکمیل فرم، فایل‌هایی با پسوند و فرمت های ZIP , RAR , DOC , DOCX , PDF, JPG تا حجم نهایتا 5 مگابایت از این بخش بارگذاری نمایند. در نتیجه اگر نیاز است چندین فایل را ارسال کنند، حتما آنها را ZIP یا RAR کرده و سپس آپلود کنند.


 
دسته دوم فیلدهایی است که شما عنوان و الزام تکمیل آن را مشخص خواهید کرد. برای مثال فیلد با عنوان نام پدر که در فیلدهای پیشفرض وجود ندارد و شما می‌خواهید این فیلد را مخاطب حتما تکمیل نماید.

 
بعد از انجام تنظیمات و طراحی فرم سریع بر روی دکمه‌ی " افزودن آیتم" پایین پاپ آپ کلیک کنید تا تنظیمات شما، بر روی منوی تعریف شده ذخیره گردد.
تبریک میگیم، منوی شما با موفقیت ساخته شد و از همین حالا مخاطبین شما می توانند اقدام به تکمیل فرم و ارسال اطلاعات برای شما نماید.
 
در ادامه‌ی این مقاله نحوه تکمیل فرم توسط مخاطبین را به شما توضیح خواهیم داد.

تکمیل فرم سریع توسط مخاطب

برای این کار مخاطبین می‌بایست بر روی گوشی تلفن همراه خود، کد USSD شما را شماره گیری نمایند تا منوهای فعال بر روی کد USSD به آنها نمایش داده شود.
سپس منوی مورد نظر را که مرتبط به تکمیل فرم است انتخاب کنند.


با انتخاب منوی تکمیل فرم، یک پیامک حاوی لینک فرم، برای مخاطب ارسال خواهد شد و مخاطب جهت تکمیل فرم می‌بایست بر روی لینک ارسالی کلیک نماید.
نکته: دقت نمایید هزینه‌ی پیامک ارسال لینک از پنل صاحب کد USSD کسر خواهد شد. لذا لطفا به شارژ پیامکی پنل خود توجه نمایید. در صورتی که پنل شما شارژ پیامکی نداشته باشد، پیامک حاوی لینک برای مخاطب ارسال نمی‌گردد.
کاربر می‌بایست پس از تکمیل فرم، بر روی دکمه‌ی "ذخیره اطلاعات" در انتهای فرم کلیک نمایند تا اطلاعات در حساب کاربری صاحب کد USSD ذخیره گردد.
همانطور که توضیح داده شد، چنانچه شما فیلد مبلغ را فعال کرده باشید، کاربر به جای دکمه‌ی ذخیره اطلاعات، دکمه‌ی ذخیره اطلاعات و ارسال لینک پرداخت را مشاهده خواهد کرد.

در صورتی که کاربر می‌بایست مبلغی را پرداخت کند، پس از ثبت اطلاعات، لینک پرداخت برای کاربر در قالب پیامک ارسال خواهد شد. در این مرحله کاربر می بایست بر روی لینک پرداخت کلیک کند تا فاکتور محصول را مشاهده کند. اگر فاکتور مورد تایید کاربر باشد ، برای پرداخت به درگاه بانکی ارجاع داده خواهد شد.

مشاهده و آرشیو فرم‌های تکمیل شده‌ی مخاطبان

برای اینکه ببینید فرمی که طراحی کرده‌اید به درستی کار می‌کند و بتوانید اطلاعات تکمیل شده‌ی مخاطبین را مشاهده و بررسی نمایید می‌بایست مجدد به صفحه‌ی "مدیریت کدهای USSD" مراجعه کنید و از میان دکمه‌هایی که روبروی کد USSD قرار داده شده است، بر روی دکمه‌ی "مدیریت فرم‌های تکمیل شده" کلیک نمایید.
در صفحه‌ی باز شده، لیستی از تمامی فرم‌هایی که توسط مخاطبین تکمیل شده است، قابل مشاهده می‌باشد.
  • با کلیک بر روی دکمه‌ی "مشاهده‌ی اطلاعات کامل" تمامی اطلاعاتی که مخاطب در فیلدهای فرم وارد کرده است، نمایش داده می‌شود. 
  •  اگر فیل ضمیمه ای کاربر به همراه فرم خود ارسال کرده باشد، دکمه‌ی دانلود فایل فعال می‌گردد. با کلیک بر روی دکمه‌ی "دانلود فایل" میتوانید تصویر و یا هر فایلی که مخاطب برای شما ارسال کرده است را دانلود کنید.
    پیشنهاد می‌گردد برای مدیریت بهتر فضایی که بر روی فرم سریع در اختیار شما قرار داده شده است، فایل های ارسالی را ذخیره کرده و در نهایت فایلها را از این بخش حذف نمایید.
 
  • با کلیک بر روی دکمه‌ی "آرشیو شود" پیام به همراه فایل ضمیمه در پوشه آرشیو قرار خواهد گرفت. با این کار فرم های تکمیل شده‌ی جدید با فرم های قدیمی اشتباه گرفته نخواهد شد.
    در صورتی که فرمی را آرشیو کنید می‌بایست از بخش جستجوی سمت راست صفحه بر حسب پیام های آرشیو شده، فیلتر کنید.
از این بخش مجددا می‌توانید با کلیک بر روی دکمه‌ی "دیگر آرشیو نباشد"، فرم ها را از حالت آرشیو شده خارج کنید.
  • با کلیک بر روی دکمه‌ی "حذف" کل فرم تکمیل شده به همراه فایل ضمیمه از این بخش حذف خواهد شد و در بخش فرم‌های حذف شده ذخیره خواهد شد.
    در صورتی که تمایل دارید فرم برای همیشه از بخش مدیریت فرم‌های تکمیل شده حذف گردد، می‌بایست از منوی بازشونده‌ی وضعیت، گزینه‌ی "حذف شده" را انتخاب کنید. سپس بر روی دکمه‌ی "حذف نهایی" کلیک نمایید.

اگر کاربر پرداختی بر روی فرم سریع انجام داده باشد، لیست پرداخت‌های مشتریان را می‌توانید از بخش تراکنش‌های مالی کد ‌USSD خود مشاهده و بررسی نمایید.
دیدگاههای خود را با ما در میان بگذارید

آمار مشتریان

آی نوتی از نگاه آمار

خلاصه آمار لحظه ای آی نوتی در یک نگاه


555980
مجموع کاربران